Deprem Tahmini

Deprem Tahmini

1999 depremlerinin karıncalarla tanımlanma bağlantısını kurarak, evimde ailemi ikna edip karınca kolonilerinin yerleşimini sağladıktan sonra, 2008 yılında bulutlarla ilgilenmeye bir tesadüfle başladım. 2012 Yılından itibaren bazı Prof. unvanlı kişilerle fikir alışverişi yapma fırsatım oldu. Gözlem ve deneylerimin değerlendirilmesi ve gelecekte yazacağım ders kitaplarına öncü olması bakımından bir sanal kütüphane ve arşiv oluşturdum.

Dünyamızın,oluşumundan itibaren dengede bir sistem içerisinde hareket etmekte ve düzenli olan bu davranışları farklı mesleklerce izledim. Burada üzerinde durulan konu daha çok mesleklerarası koordineli çalışmanın önemini ortaya koymak ve gelecekteki felaketlere birlikte çözümler üretmektir. Deprem gerçeği hiçbir zaman yadsınamaz ve vurdumduymazlıklarla gözden uzak ve gönülden ırak tutulamaz, hep hatırlatır… Önemli olan hatırlatmasına meydan vermeden tüm önlemleri alıp zarardan en az ile kurtulabilmektir. Bunda da doğa olaylarının izlenmesinin büyük payı bulunmaktadır ki bazı belirtiler gelenler hakkında bilgi verebilmektedir. Önemli olan iyi gözlem ve sentezdir.

İşte bu konudaki çalışmalarımı bundan sonra burada okuyacaksınız. Bilinen tahminlerimin yanısıra, yol gösterici bazı bilgilerim okuyucularımın artmasını sağlayacak ve geleceğe katkı sunacaktır.

İncelediğim karınca kolonilerini evimde ve bahçemde kısıtlı imkanlar ile laboratuvar kurdum, eşim ve oğlum ile bugüne kadar izlemeyi sürdürdüm. Ayrıca mesleki bilgim ile uydu görüntülerini inceleyerek, daha sonra “Sütçü Bulutları” ile tescillenen deprem bulutlarını 2008 yılından beri inceliyorum. Oluşan arşivimden de yararlanarak dünya ve Türkiye’de olabilecek büyük depremleri tahmin etmeye çalışmaktayım. Tahminlerimdeki isabetler okuyucu sayısını artıracaktır.  Amacım, dünya kenti  İstanbul’a  zarar verecek depremin önceden tayininde yardımcı olabilmek ve en az zararla atlatılabilmesine katkı sağlamaktır.

Web ve sosyal medyada açtığım sayfalarda da gerekli bilgilere ulaşılabilirsiniz. Zamanla gelişmeler artacak, laboratuvar çalışmalarımın yaygınlaşması, her kentte meteoroloji  istasyonlarından daha çok yararlanılması ve karınca laboratuvarları kurulması hedefimdir. Laboratuvarlarımı eğitim birimi durumuna getirme çabalarım devam edecek. Bakar ama anlayarak bakar gözlerin arttırılması yaşlanan evrende belki en güzel miras olacaktır.

Saygı ve sevgilerimle.