Deprem Uzmanı Deprem Tahmin Dersi Veriyor

Deprem Uzmanı Deprem Tahmin Dersi Veriyor 

1999 depremlerinin karıncalarla tanımlanma bağlantısını kurarak, evimde ailemi ikna edip karınca kolonilerinin yerleşimini sağladıktan sonra, 2008 yılında bulutlarla ilgilenmeye bir tesadüfle başladım. 2012 Yılından itibaren bazı Prof. unvanlı kişilerle fikir alışverişi yapma fırsatım oldu. Gözlem ve deneylerimin değerlendirilmesi ve gelecekte yazacağım ders kitaplarına öncü olması bakımından bir sanal kütüphane ve arşiv oluşturdum.

Dünyamızın,oluşumundan itibaren dengede bir sistem içerisinde hareket etmekte ve düzenli olan bu davranışları farklı mesleklerce izledim. Burada üzerinde durulan konu daha çok mesleklerarası koordineli çalışmanın önemini ortaya koymak ve gelecekteki felaketlere birlikte çözümler üretmektir. Deprem gerçeği hiçbir zaman yadsınamaz ve vurdumduymazlıklarla gözden uzak ve gönülden ırak tutulamaz, hep hatırlatır… Önemli olan hatırlatmasına meydan vermeden tüm önlemleri alıp zarardan en az ile kurtulabilmektir.  Bunda da doğa olaylarının izlenmesinin büyük payı bulunmaktadır ki bazı belirtiler, meydana gelecek depremler hakkında bilgi verebilmektedir. Önemli olan iyi gözlem ve sentezdir.

İşte bu konudaki çalışmalarımı, makalelerimi ve deprem tahmin derslerimi bundan sonra www.kadirsutcu.com da okuyacaksınız. Uzaktan Eğitimle deprem tahmin derslerim tahmincilerin çoğalmasını sağlayacak ve geleceğe katkı sunacaktır.

Kısıtlı imkanlarla Deprem Tahmin İstasyonumda kurduğum Karınca Laboratuvarım ve Deprem ve Otomatik Meteoroloji Gözlem  İstasyonumda (DOMGİ) eşim ve oğlum ile bugüne kadar izlemeyi sürdürdüm. Ayrıca mesleki bilgim ile uydu görüntülerini, daha sonra “Sütçü Bulutları” ile tescillenen deprem bulutlarını 2008 yılından beri inceliyorum.

Dünya ve Türkiye tahminlerimdeki isabetlerden dolayı arşivimdeki belgeleri, gözlemlerden edindiğim bilgiyi, deprem tahmini üzerine yazdığım kitap ve bilimsel sempozyumlarda sunduğum makalelerimi ders haline getirdim.

Amacım, dünya kenti  İstanbul’a ve çevresine zarar verecek depremin önceden tayininde yardımcı olabilmek ve en az zararla atlatılabilmesine katkı sağlamak amacıyla deprem tahminci sayısını çoğaltmak için deprem tahmin dersi vermeye başladım.

Web ve sosyal medyada açtığım sayfalarda da gerekli bilgilere ulaşılabilirsiniz.

Deprem tahmin dersime katılmak istiyorsanız www.kadirsutcu.com daki makalelerimi okuduktan sonra uygulamalı deprem tahmin dersime kayıt için whatsapp Hattı: 05384487292’yi ekleyiniz.

Saygı ve sevgilerimle. kadirs33@gmail.com